تاریخ انتشار:93/6/12 - 21:56
شماره مطلب:13936122189

دلایل پیروزی غزه در نبرد51 روزه

سرانجام پس از 51 روز جنگ بین رژیم صهیونیستی و نوار غزه، این نیروهای مردمی فلسطین بودند که توانستند پیروز میدان باشند.

به گزارش بسیج پرس؛ وزارت خارجه مصر در این مورد اعلام کرد: دو طرف برای حفاظت از جان بی گناهان و پایان دادن به خونریزی ها، 2 طرف فلسطینی و اسراییلی بر پایه طرح پیشنهادی مصر در سال 2014 میلادی (1393 خورشیدی) و توافق صورت گرفته در قاهره در سال 2012 میلادی (1391 خورشیدی) آتش بس را پذیرفتند. افزون بر توقف فوری تبادل آتش میان 2 طرف، بازگشایی فوری گذرگاه ها بر پایه توافق های امضا شده میان سازمان آزادی بخش فلسطین و اسراییل (پایان محاصره غزه) و آغاز عملیات بازسازی غزه مورد توافق قرار گرفت.

توسعه فوری منطقه صید دریایی از 3 به 6 و سپس 12 مایل (نزدیک به 20 کیلومتر) و کاهش منطقه امنیتی مرزی از 500 به 300 و سپس 100 متر از دیگر بندهای آتش بس است. همچنین طی یک ماه آینده برای حل مسائل باقی مانده مانند راه اندازی بندر و فرودگاه نوار غزه، آزادی بازداشت شدگان فلسطینی و تبادل اجساد میان 2 طرف، گفت و گوهایی میان گروه های مذاکره کننده یا رییس تشکیلات خودگردان فلسطین و طرف صهیونیستی صورت خواهد گرفت.
عواملی که باعث پیروزی حماس در این جنگ 51 روزه شد را اینگونه میتوان بر شمرد:
- ایمان مردم فلسطین به گفتمان مقاومت: مردم فلسطین ساکن نوار غزه در حالی در هفت سال گذشته زیر شدیدترین فشارهای ناشی از محاصره قرار داشتند که با دنیای خارج تقریبا هیچگونه ارتباطی نداشتند و تمام مایحتاج دارویی، غذایی و نظامی خود را از داخل تامین می کردند. امیدواری در این شرایط تنها با تمسک به آیات الهی و گفتمان مقاومت ممکن بود. آموزه های گفتمان مقاومت سال ها است این مردم را در برابر سلاح های سبک و سنگین مقاوم نگه داشته و امروز آن ها را به پیروزی رساند.
- حمایت ایران: در اینکه محور مقاومت در منطقه تنها با حمایت های جمهوری اسلامی تا به امروز رشد و نمو پیدا کرده است شکی وجود ندارد و همه محققان و ناظران منطقه بر این مهم تاکید دارند. در مورد مسئله فلسطین نیز در حالی که جهان عرب از حمایت های خود در این مورد دریغ می کنند و دشمنان محور مقاومت با وارد کردن لبنان و سوریه و عراق به جنگ داخلی سعی در تضعیف این محور را داشتند اما هوشیاری رهبران جمهوری اسلامی به ویژه رهبر معظم انقلاب در مورد تهدیدات دشمنان باعث شد نتیجه پروژه دشمنان با شکست مواجه شود.
- تهدید اسرائیل از سوی فرماندهان نظامی ایران: پس از آنکه رهبر معظم انقلاب تاکید کرد که مردم کرانه باختری باید با مسلح شدن در کنار دیگر گروه های فلسطینی علیه اسرائیل وارد نبرد شوند ترس در بین مقامات اسرائیلی پدیدار شد. این امر باعث شد در عین حال که روحیه نیروهای مقاومت بالا رود باعث تضعیف روحیه صهیونیست ها شد و در نهایت به تعبیر رسانه های اسرائیلی نتانیاهو از غزه فرار کرد.

 

افزودن نظر جدید

کد امنیتی
کد امنیتی برای جلوگیری از ارسال اسپم می باشد.
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.

پیوندهای تصویری