تاریخ انتشار:93/3/28 - 15:12
شماره مطلب:1393328
تحلیلي اجمالی از داعش

شناخت شناسی از گروه ترویستی داعش

 

شناخت شناسی از گروه ترویستی داعش

مقدمه :
 بر حسب اخبار رسانه های داخلی و خارجی ، نیروهای داعش روز سه‌شنبه 20 خردادماه همه‌ی جهانیان را با اشغال شهر موصل، سومین شهر بزرگ عراق غافلگیر کردند. تصرف این شهر با این حجم جغرافیایی و جمعیتی نشان داد که اوضاع عراق به‌شدت آسیب‌پذیر شده‌ و نیروهای مسلح این کشور به دلایل گوناگون، هنوز قادر به کنترل مرزها و برقراری امنیت در سطح ملی نیستند. حدود 500 هزار تن از ساکنان موصل به‌سوی شهرهای شمالی عراق در اقلیم کردستان این کشور آواره شدند و شایعه‌ی گسترش دامنه‌ی عملیاتی داعش به گونه‌ای انفجاری همه‌ی سایت‌های خبری دنیارا دربر گرفت.
در این تحلیل قصد داریم وضعیت داعش و چگونگی توانایی‌اش برای تصرف شهری با این حجم و نیروهای محلی و منطقه‌ای جانبدار این جریان را مورد بررسی قرار دهم:

1. تبارشناسی داعش:

 داعش نام اختصاری «دولت اسلامی عراق و شام (نام تاریخی سوریه) است. این نیرو به وسیله‌ی چند تن از اسلام‌گرایان تندرو در سال 2004 میلادی به‌وسیله‌ی1-  ابومصعب زرقاوی2-  ابوحمزه‌ المهاجر‌3-  ابوعمر بغدادی‌4-  ابوبکر بغدادی در شهر بعقوبه عراق و رقه‌ سوریه بنیان گذاشته شد. اما ریشه‌ی داعش به نیمه‌ی دوم دهه‌ی 90 میلادی باز می‌گردد.
ابومصعب زرقاوی
ابومصعب زرقاوی در سال 1995 میلادی در صفوف نیروهای جهادی در افغانستان حضور داشت و با نیروهای آمریکایی در این کشور مبارزه می‌کرد. وی در افغانستان1-  گروه التوحید و 2- گروه جهاد را در سال 95 بنیان گذاشت. ابومصعب زرقاوی که از اتباع اردن محسوب می‌شود، به دنبال اشغال عراق از سوی نیروهای آمریکایی به این کشور سفر کرد و با چند تن از همکاران خود در سال 2004 رسما با اسامه بن لادن رهبر القاعده اعلام بیعت کرد. ابومصعب زرقاوی یکی از سرسخت‌ترین ستیزه‌جویان تندرو به شمار می‌رود.
وی در سال 2005 در عراق علیه شیعیان این کشور اعلام جنگ کرد. ابومصعب زرقاوی بالاخره در 7 ژوئن 2006 در شمال شهر بعقوبه عراق به دام نیروهای ویژه آمریکا افتاد و کشته شد. سپس جانشینان او ابوعمر بغدادی و ابوبکر بغدادی در میان دو کشور عراق و سوریه در رفت و آمد بودند. ابوعمر بغدادی نیز در سال 2010 کشته شد. در مورد جمعیت داعش اطلاعات دقیقی در دست نیست‌، اما اگر جریان  (التوحید و جهاد )را به‌عنوان هسته‌ی اولیه‌ی داعش به حساب بیاوریم، می‌توان تعداد نیروهای داعش را بین 13 تا 15 هزار تن برآورد کرد.
 نیروهای داعش در سال 2014 اختلافات عمیقی با جبهه النصره در سوریه پیدا کرد و به فرمان ایمن الظواهری رهبر القاعده برای برقراری مصالحه تن نداد. در نتیجه جبهه النصره موفق شد بخش‌های قابل توجهی از مناطق تحت نفوذ داعش را به تصرف خود درآورد و عملا قلمروی نفوذی این نیرو را محدود کند. داعش از سال 2014 به‌تدریج نیروهای خود را به استان نینوا و صلاح‌الدین عراق منتقل کرد.
در مورد حامیان منطقه‌ای داعش اطلاعات موثقی وجود ندارد اما بی‌تردید داعش حداقل در دوره اوج موقعیت خود در سوریه زیر چتر حمایت مالی و تسلیحاتی کشورهای عربستان سعودی و قطر قرار داشت. در مورد اینکه این چتر حمایتی تا کنون برقرار بوده یا خیر، اطلاعات موثقی وجود ندارد اما کشورهای قطر و عربستان سعودی رسما اعلام نکرده‌اند که داعش را از لیست حمایت خود خارج کرده و به آنها کم نمی‌کنند.

2- ملیت اعضای داعش

 نکته آخر درباره داعش، ملیت اعضای این نیرو است. در این زمینه نیز اطلاعات بسیار محدودی وجود دارد اما وجود نیروهایی از اتباع کشورهای ذیل در صفوف داعش قطعی است.
                             1- چچن     ‌2 -  پاکستان       3-  اردن  
                     4- ‌ تونس         ‌5-  مصر      6- عراق

3. استان‌های نینوا و صلاح‌ الدین عراق:

دو استان نینوا و صلاح‌الدین که 18 تا 20 درصد جمعیت عراق را تشکیل می‌دهند، از دیرباز با دولت نوری المالکی اختلاف نظر شدید داشته و دارند.
 این دو منطقه به دلیل هم مرز بودنش با اقلیم کردستان عراق، همواره مورد حمایت شدید رژیم صدام حیسن قرار داشتند. از حدود یک‌سال قبل، موج تحصن و اعتراض این دو منطقه را فرا گرفت و معترضان از جمله خواست‌های خود را خروج نیروهای ارتش عراق از این دو منطقه‌ مطرح می‌کردند.
 دولت نوری المالکی راه حل امنیتی را در سرلوحه برنامه خود برای برخورد با بحران این دو منطقه قرار داده بود. مالکی همواره روی این نکته تاکید می‌کرد که استان‌های نینوا و صلاح‌الدین بستر مناسبی برای نیروهای تروریستی داخلی و خارجی ایجاد کرده‌اند. نوری المالکی بارها از رهبران عشایر این دو استان خواست که از نیروهای تروریستی داعش فاصله بگیرند.
یکی از خطاهای نوری المالکی
 یکی از خطاهای نوری المالکی این بود که نیروهای صحوات (نیروهای شبه نظامی محلی) را که از دوره‌ ی ژنرال پاتریوس فرمانده‌ی نظامی آمریکا در عراق یعنی در سال 2006 شکل گرفت و اعضای آن به طور مستقیم وظیفه‌ی مقابله با نیروهای القاعده را بر دوش گرفته بودند، منحل کرد و وظایف این نیروها را به ارتش عراق واگذار کرد. نوری المالکی به‌نظر می‌رسد اکنون به خطای خود پی برده و طی تصرف شهر موصل وعده داد واحدهای هم‌ردیف ارتش را از میان داوطلبان محلی تشکیل خواهد داد.
 

4. محور ها و زمینه های قدرت گرفتن داعش در استانهای نینوا و صلاحدین عراق

بر اساس مستندات موجود و مطالبات غیرملی و ملی شامل :
 1- شعار طرد نیروهای مسلح عراق از نینوا
2- ‌ اتحاد نیروهای عشایر با فرماندهان و نیروهای بعثی عراق‌
3-  اتحاد نیروهای عشایر و فرماندهان و نیروهای بعثی عراق‌ با نیروهای داعش
3-  مطالباتی نظیر تقسیم عادلانه فرصت‌ها و منابع ثروت‌
4-  پایان دادن به تبعیض‌های اداری و غیره
بر اساس گزارشات موجود ، ازحدود یک سال پیش رهبران عشایر استان‌های ( نینوا و صلاح‌الدین ) از دولت مرکزی عراق می‌خواستند که ارتش را از منطقه دور کنند و امنیت شهرهای دو استان را به دست نیروهای محلی بسپارد.
 دولت نوری المالکی تنها در شهر موصل دو لشکر عراق در دو پادگان بزرگ مستقر کرده بودو حدود سی هزار نیروی پلیس و نیروهای امنیتی در شهر موصل مستقر بودند.
 یک پایگاه هوایی عراق نیز در فرودگاه این شهر وجود دارد.
‌ اموال و طلا‌ها ی که در حاضر اختیار گروهک ترویستس داعش قرار گرفته است.
به استناد  بانک مرکزی عراق در شهر موصل  به نقل ازروزنامه‌ی تایمز لندن، نقد دینگی بانک ها  بالغ بر 400 میلیون دلار بود. علاوه بر این، شعبه‌های دیگر بانک‌ها هم بود که مسکوکاتی از قبیل شمش طلا و نقره به‌صورت فراوان در آنها ذخیره شده بود.
بدین ترتیب، می‌توان گفت داعش ثروتمندترن گروه تروریستی در سطح جهانی است. کنسول‌گری ترکیه به‌دلیل وجود جمعیت بالای ترک در موصل، در این منطقه مستقر بود. جمعیت تقریبی موصل طبق آخرین سرشماری حدود 2/5 میلیون تن است. همه‌ی مراکز نظامی و اقتصادی نشان می‌دهد که موصل یک شهر کوچک با جمعیتی محدود و نفوذپذیر نبود.

5. پرسش ساده این :
 1-  داعش چگونه توانست به‌راحتی و حتی بدون جنگ دامنه‌دار این شهر را تصرف کند.؟؟؟؟
 2-   نیروی داعش از چه شیوه‌ای برای تصرف این شهر استفاده کرده است؟

برپایه‌ی برخی از گزارش‌های تایید شده، حدود یک هفته قبل از 20 خرداد، واحدهای کوچکی از داعش به‌طور طبیعی در مناطق گوناگون این شهر و حتی در برخی از هتل‌ها و مسافرخانه‌ها مستقر می‌شدند. واحدهای امنیتی در مورد این پدیده‌ی امنیتی به مرکز گزارش داده بودند‌، اما دولت مرکزی عراق ظاهرا به این گزارش‌ها اهمیتی نداده است.
 با این حال، معجزه‌ی نیروهای داعش جای دیگری شکل گرفت. داعش عمدتا به پدیده‌ی شوک روانی کوبنده و گسترده به مثابه ابزاری برای خنثی کردن حریف از توسل به هرگونه اقدام متوسل شد و از این ابزار به‌صورت کاملا موفق بهره گرفت. شما وقتی به خروجی خبری سایت‌های خبری در منطقه از ساعات اولیه‌ی روز سه‌شنبه توجه کنید، به نکات جالبی برخورد می‌کنید. من کاری به خبرگزاری‌های معتبر جهان ندارم که به‌شدت با احتیاط عمل می‌کردند، به همین سایت‌های کشور خودمان یک بار دیگر رجوع کنید و ملاحظه کنید.
 

آیا داعش نان مهارت خود را در تولید و اشاعه‌ی انفجاری یک شایعه‌ی دروغین خورد و موفق شد.؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

در مرحله اول باید توجه داشت که گروه ترویستی داعش در شهر موصل با تولید اشاعه ی شایعه و دورغ موفق شد
1-  دو لشکر ارتش عراق در پادگان‌های این شهر محل ماموریت خود را ترک کرده‌اند
2-  واحدهای پلیس این کشور لباس‌های رسمی خود را از تن به در کرده و لباس‌های محلی پوشیده‌اند
3-  سپس واحد کوچکی از داعش چند مرکز پلیس را تصرف می‌کند
4- ‌ واحد های دیگری به سراغ رادیو و تلویزیون می‌رود و به مراکز دولتی می روند.
مرحله دوم نتایج شایعه افکنی فوق توسط داعش چه بود ؟؟؟
1-  لشکر چهارم عراق پادگان خود را ترک می‌کند و به مناطق امن فرار می‌کند.
2-  پلیس موصل محل ماموریت خود را ترک می‌کند و منظومه‌ی نظامی و امنیتی این شهر به راحتی فرو می‌پاشد.
مرحله سوم ، شایعه‌ی های بزرگتر و موثرتر این بود که :
الف : داعش به خانقین حمله کرد
ب : داعش به سامرا حمله کرد‌
ج : داعش بیجی عراق را تصرف کرد
د :  داعش به صد کیلومتری کربلا رسید و داعش و داعش...

5-  نتایج کسب شده میدانی این شایعه :

 1-  ترس و وحشت پیکره‌ی امنیتی و افکار عمومی شهرهای دو استان1-  نینوا 2-  صلاح‌الدین را فرا می‌گیرد.
2- برخی از شهرهای مرزی کشورمان در اثر این شایعه‌ی بزرگ، تحت تاثیر قرار گرفته‌اند.
3- در غرب کشور که صدها کیلومتر با محل وقوع حادثه فاصله داشت، ابراز نگرانی کردند!
جای سوال در همین جاست که :
1-   برای تصرف نظامی همین شهر موصل مطابق قواعد نظامی، به چند لشکر زره‌ای و زمینی و پوشش هوایی و پیوستگی جغرافیایی نیروی مهاجم و غیره نیاز است.
2-  هیچ کس نپرسید که داعش چگونه این همه نیرو را به دور از نظارت واحدهای امنیتی گردآوری کرده .
   توجه فرمائید باید در همان مرحله اولیه باید به اصل شایعه تردید می کردند!؟ اصولا در جنگ‌های روانی به پدیده‌ی شایعه‌ «خبر تمنایی‌» می‌گویند،
 یعنی نیروی شایعه‌ساز تمنا دارد که خبر مورد علاقه‌ی خود را تحقق بخشد‌، اما حریف مقابل باید از متوسط شعور تجزیه و تحلیل شیوه‌های حریف در به‌کارگیری ابزار جنگ روانی برخوردار باشد تا در دام او بدون تحمیل هزینه نیافتد.
 نکته‌ی جالب این‌که همین شیوه‌ی داعش در شمال عراق اکنون در محافل خبری و روان‌شناسی تبلیغ به‌عنوان یک سوژه‌ی جذاب قابل مطالعه مورد توجه قرار گرفته است.

6. چگونگی واکنش دولت مرکزی عراق:

1-  دولت مرکزی عراق به رهبری نوری المالکی در آغاز مانند دیگر مدیران و رهبران این کشور برای یک مدت قابل توجه یعنی تا بعدازظهر روز سه‌شنبه 20 خردادماه در معرض شوک قرار گرفت، زیرا در آغاز به‌صورت کاملا ناباورانه به خبر سقوط موصل نگاه می‌کرد.
2- پس از دستیابی به تعادل روانی‌، وی طی مصاحبه‌ای رویداد سقوط موصل را توطئه‌ی داخلی و منطقه‌ای توصیف کرد و خواهان تشکیل واحدهای داوطلب شبه نظامی شد و از پارلمان این کشور خواست قانون اعلام حالت فوق‌العاده را به تصویب برساند.
3-  به استثنای دولت قانونی،‌ مرجعیت شیعه‌، مجلس اعلای شیعیان عراق‌، تقریبا همه احزاب سیاسی‌ چه در بغداد و چه در شمال این کشور، یعنی اقلیم کردستان عراق، سکوت کردند.
4-   نخبگان سیاسی عراق به‌دلیل اختلافات جدی‌شان با نوری المالکی سابقه‌ی خوبی از خود در برخورد با یک مقوله‌ی ملی به حجم سقوط موصل از خود نشان ندادند.
5-  واکنش کشورهای منطقه نظیر کشورمان ایران،‌ کشورهای غربی نظیر ایالات متحده آمریکا به‌موقع و گسترده بود.
6-  پارلمان عراق روز پنجشنبه یعنی روز پیش از پایان دوره‌ی قانون‌گذاری‌اش، از برگزاری یک نشست اضطراری برای بررسی و تصویب قانون اعلام وضعیت فوق‌العاده به‌دلیل عدم حضور برخی فراکسیون‌ها از جمله فراکسیون پارلمانی اقلیم کردستان عراق ناکام ماند و نوری المالکی ناگزیر است از اختیارات دیگر خود به‌عنوان فرمانده کل قوا استفاده کند و به دادگاه عالی قانون اساسی برای تصویب قانون اعلام وضعیت فوق‌العاده متوسل شود.
7-   شهرکرکوک عملا به‌دست نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان عراق افتاده و این احتمال وجود دارد که اقلیم کردستان عراق حضورش را در این منطقه‌ی مورد اختلاف با دولت مرکزی ادامه دهد. این موضوع پاره‌ای از رهبران سیاسی عراق را در مورد نقش دولت اقلیم کردستان عراق در جریان سقوط موصل به تردید انداخته است. این مساله تا روشن شدن سرنوشت موصل به‌عنوان یک فرضیه باقی مانده است و درباره آن قضاوت قطعی نمی‌توان کرد.
 

7. سرنوشت داعش: (وقوع هیچ‌ی فرضیه‌های زیر در میان‌مدت محتمل نیست )؟

1-  داعش با کدام محاسبه دست به چنین اقدامی زده است؟ زیرا یک نیروی شبه‌نظامی بدون پوشش هوایی‌، بدون برخورداری از پیوستگی جغرافیایی‌ با یک عمق قابل اطمینان،‌ بدون برخورداری از پایگاه فراگیر بومی و بدون برخورداری از راه‌های مواصلاتی به منظور تامین نیرو و امکانات چگونه به تصرف شهری به حجم موصل نگاه کرده است؟ پاسخ اولیه این است که موصل از امکانات وسیع نظامی،‌ مالی‌ و تجهیزات اداری و ارتباطاتی برخوردار است.
2-   اگر در برابر داعش نیروی ضعیف دولتی وجود داشته باشد و نسبت به موصل سیاست این دست و آن دست را در پیش گیرد، داعش برای سال‌ها می‌تواند در این شهر مقاومت کند و با انجام پاره‌ای عملیات زمینی راه ارتباطی خود را با شرق سوریه تامین کند و سپس به‌عنوان یک واقعیت روی زمین راه گفت‌وگو را در پیش بگیرد.
3-  از یک سو دست یافتن  به اقلیم کردستان عراق بر سر قلمروهای مورد اختلاف و از سوی دیگر با دولت مرکزی عراق برای پذیرفته شدن به‌عنوان یک واقعیت بومی.

عملکردها در مقابل داعش

1- نیروی هوایی عراق سه روز است که تمامی انبار ذخیره‌ی سلاح‌های موصل را بمباران می‌کند، راه‌های مواصلاتی را قطع کرده و خود را برای اجرای عملیات گسترده‌ی نظامی به‌منظور بازپس‌گیری موصل آماده می‌کنند.
2- شرایط منطقه‌ای در هیچ‌جا برای داعش مناسب نیست.
-         ایران این وضعیت را تحمل نمی‌کند
-        ترکیه گفته است به اقدام نظامی متوسل می‌شود
-        ‌ آمریکا از زبان باراک اوباما شامگاه پنجشنبه اعلام کرده است واشنگتن دو سناریوی اقدام محدود و گسترده‌ی نظامی را در دستور کار خود قرار داده است

-         در این میان فقط سوریه است که از همه‌ی کشورها وضعیت بهتری پیدا کرده است‌، زیرا دولت دمشق با این اقدام داعش و ماجرای موصل، به کلیه‌ی اقدامات خود در سوریه طی سه سال اخیر مشروعیت بخشیده است.
 

مجمع طلاب و روحانیون رزمنده لشکر 41 ثارالله در هشت سال دفاع مقدس در نامه ای خطاب به سردار سلیمانی تاکید کردند که آماده جانفشانی دوباره ازکیان دین و مذهب هستند.

سر لشکر پاسدارحاج قاسم سلیمانی
سلام الله علیکم
این روزها که خبرها حکایت از اتحاد دوباره سفیانیان زمانه علیه اسلام ناب و لشکر کشی و حمله آنان به شهر های مختلف عراق دارد ، شنیده ایم که نیت شوم گروهک سلفی "داعش "متوجه حمله به اماکن مقدسه نجف و کربلای معلا گشته است .حمله ای که اگر خدای ناکرده رخ بدهد وسلفی های تکفیری دست از پا خطا کنند بدون تردید ثاراللهیان آنان را اسیر معرکه قتالی خواهند کرد که خسف بیدای سپاهشان قبل از مدینه در بیابانهای کربلا رقم بخورد.
فرمانده عزیز ؛ صرف انتشار این خبر کافی بود تا ما روحانیون و طلاب رزمنده لشکر همیشه پیروز 41 ثارالله بسان روز های آتش و خون در مصاف با بعثیان یزیدی مسلک در هشت سال دفاع مقدس ، بار دیگر مشتاقانه لباسهای جهاد فی سبیل لله را از کوله های رزم خویش بیرون آوریم و در انتظار فرمان نایب حضرت روح الله برای دفاع از کیان دین و حریم آل الله ، لحظه شماری کنیم
سردار،
سلام ما را به محضر رهبرمان ابلاغ فرمایید و به حضرت ایشان بگویید که ما ثاراللهیان منتظر اشارت وفرمان ایشان هستیم تا بیرقهای "این الطالب بدم المقتول بکربلا" را در مصاف با یزیدیان زمانه به اهتزازدر آوریم .ما تمام عمرمان را با سرود الهی "انی سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم "مولای دوجهانمان حضرت سید الشهداء علیه السلام نیایش کرده ایم و اینک آماده ایم تا جان ناقابلمان را در پاسداری از حریم و حرمش نثار کنیم .
                                                                                                              با سپاس و احترام

مجمع طلاب و روحانیون رزمنده لشکر همیشه پیروز41 ثارالله »

لواء عقیله زینب(س) هم به جنگ تکفیریها رفت

به نقل از رسانه های عراق: (  چهار هزار رزمنده عضو لواء عقیله زینب(س) با ورود به عراق برای پیوستن به لواء ابوالفضل العباس(ع) و ذوالفقار در جنگ با تروریستهای داعش به ویژه در موصل راهی این مناطق شدند.
یک منبع بلندپایه امنیتی گفت چهار هزار رزمنده عراقی در قالب لواء عقیله ظهر شنبه وارد بغداد شدند و بلافاصله برای نبرد با باند داعش و آزادسازی موصل از چنگال تروریستهای تکفیری به سمت این شهر حرکت کردند.
این منبع اظهار داشت تمام رزمندگان از این مسئله خوشحال هستند که بار دیگر با داعش می جنگند، تروریستهایی که پس از شکست در سوریه در مقابل رزمندگان لواء عقیله و ابوالفضل العباس(ع) از سوریه گریخته و به عراق آمدند.
این منبع همچنین اظهار داشت رزمندگان لواء ابوالفضل العباس(ع) هم روز شنبه در اولین درگیری خود با تروریستهای داعش در بیجی، الضلوعیه و الجوزی در استان صلاح الدین توانستند دست کم 30 تروریست را به هلاکت برسانند.
رزمندگان این لشگر که توانستند بودند منطقه زینبیه دمشق را به طور کامل از وجود تروریستهای تکفیری پاکسازی کنند، در پی تحرکات جنگ طلبانه آنها در عراق و تعرض به مقدسات، سوریه را به مقصد عراق ترک کردند تا در لبیک به ندای مرجعیت عالی دینی، این بار در خاک کشورشان تروریستهای تکفیری را تار و مار  کنند.

از سوی دیگر الغدپرس گزارش داد ، لواء عقیله و دیگر رزمندگان داوطلب مجهز به پیشرفته ترین سلاحها هستند و در کنار نیروهای امنیتی برای آزادسازی تکریت و موصل از چنگال داعش عمل خواهند کرد، لواء ابوالفضل(ع) و لواء عقیله(س) در سوریه خسارتها وتلفات سنگینی به القاعده و داعش وارد کرده بودند.این رسانه گزارش داد رزمندگان عراقی که از سوریه آمده اند عزم خود را برای نابودی داعش و کسانی که همدست آنها هستند در عراق برای همیشه جزم کرده اند
 

      بعضی از  تحولات و رویدادهای عراق

1- کمال قلیچ دار اوغلو ، رئیس حزب جمهوری خلق ترکیه فاش کرد ( سلاحهایی که در اختیار تروریستهای داعش است، از سوی رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه تامین شده است ).

2- بالگردهای ارتش عراق محل نشست سرکرده های داعش را در کاخ های ریاست جمهوری در موصل هدف قرار دادند.
 
3- از سوی دیگر سید صادق الشیرازی از مراجع دینی اعلام کرد:
( حفظ عتبات مقدسه وظیفه ای بر عهده همگان است. و همه پیروان اهل البیت علیهم السلام باید در راستای حفظ عتبات مقدسه تلاش کنند)
 
4- حنان الفتاوی نماینده ائتلاف دولت قانون در پارلمان عراق با بیان اینکه آمریکا در عمل هیچ کمکی به عراق نمی کند  ،دولت این کشور را به افزایش همکاری با ایران تشویق کرد.
5-از سوی دیگر فرماندهی نیروهای ضربتی عراق  از هلاکت 70 نفر از عوامل گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش و زخمی شدن 65 نفر دیگر در فلوجه خبر داد.
6-"ابوقتاده الموصلی"، طراح اصلی حمله داعش به شهر نینوا به هلاکت رسید.

7- مقامات عراقی درباره انتشار گزارش های غیرواقعی درباره تحولات عراق به شبکه انگلیسی بی بی سی هشدار دادند.
8- همچنین منابع خبری از به هلاکت رسیدن سرکرده گردان موسوم به انقلاب دهه 20 در شهر تکریت خبر دادند.
9- دویست و هشتاد و هشت نفر از تروریست‌های عضو دو گروه داعش و النقشبندیه در حملات ارتش عراق در استان‌های صلاح الدین، الانبار و دیاله کشته شدند.

10-  "احمد الزرکوشی" مدیر منطقه السعدیه در استان دیالی تأکید کرد که  : (عناصر داعش یک مدرسه ابتدایی را در مجتمع "حمرین" در شرق این منطقه به آتش کشیدند ).
10- "سعد معن" سخنگوی وزارت کشور عراق امروز اعلام کرد که اوضاع امنیتی در بغداد بسیار باثبات است.
11- اهل الغیرة" (اهل غیرت)  : خبرها از تشکیل گروهی از داوطلبان به نام گروه "اهل الغیرة" (اهل غیرت)  برای دفاع از استان بصره و عراق و مقدسات آن خبر دادند.
 
 

افزودن نظر جدید

کد امنیتی
کد امنیتی برای جلوگیری از ارسال اسپم می باشد.
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.

پیوندهای تصویری